Znaczenie imienia Hilary

Hilary to nieustannie aktywny a zarazem skrupulatny pracownik. Dba o jakość pracy i z zaangażowaniem pnie się po szczeblach kariery. Nie bierze jednak udziału w wyścigu szczurów, stawiając na trwałe relacje międzyludzkie, jasne postawy i wartości etyczne. Lubi swoją pracę, szczególnie gdy może podjąć się wspólnego działania z kolegami. Urodzony lider, do tego lubiany i szanowany. Rzadko zawodzi. Chętnie dzieli się wiedzą z innymi, pomaga. Jest towarzyski, sympatyczny, otwarty na dyskusję. Pociągają go przygody i tajemnice. Dopełnieniem szczęścia jest dla niego rodzina. To czuły i wrażliwy mężczyzna.

Pochodzenie imienia Hilary

Hilary to imię pochodzenia łacińskiego wywodzące się od słowa hilaris (wesoły, pogodny). Oznacza osobę wesołą, o pogodnym usposobieniu.

Rodzina i miłość

Hilary jest wrażliwym, czułym mężczyzną i nieco kobiecym, przez co silnie przeżywa wzloty i upadki miłosne. Do seksualności podchodzi emocjonalnie – łatwo go zranić, ale też i zdobyć drobnymi czułostkami. Jest przy tym wylewnym i zaangażowanym partnerem. Potrzebuje miłości, i to zarówno jej okazania, jak i poczucia, że jest kochanym. Można mu to bez obaw powtarzać w kółko. Będzie jadł żonie z ręki, gdy ta otoczy go troską i przejmie dowodzenie. Chociaż do pewnego momentu. Bardzo wiele zrobi dla swojej rodziny, starając się zapewnić bliskim szczęście. Nie potrafi żyć sam. Chociaż liczy się dla niego kariera, wydaje się ona niepełna, kiedy nie ma dla kogo jej robić i nikt nie czeka na niego w domu po całym dniu pracy. Samotność jest dla niego zbyt przytłaczająca.

Imieniny Hilarego

Hilary imieniny obchodzi 11, 13, 14 stycznia, 13 lutego, 16 marca, 5 maja, 21 października.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Hilarego jest 13 stycznia.

Życie towarzyskie

Bardzo towarzyski i sympatyczny mężczyzna, który unika samotności i boi się odtrącenia. Hilary to szczery i bezpośredni ekstrawertyk wyrozumiały wobec świata. Zawsze tryska radością i energią do działania. Potrzebuje życia towarzyskiego oraz grupy ciekawych świata zapaleńców, aby z nimi aktywnie spędzać czas. Lubi przy tym otaczać się ludźmi, na których ma wpływ, jednak daleko mu do despotyzmu. Jest otwarty na dyskusję na drażliwe tematy i pozostaje wobec kontrargumentów obiektywny. Mimo tak ogromnej wyrozumiałości nie zaakceptuje jednak towarzystwa osób o wątpliwej moralności i niejasnych zasadach etycznych. Dla niego przyjaźń to radość wspólnego działania i przeżyć. Lubi dzielić się opowieściami ze swego życia, ale nie przynudza i chętnie sam wysłuchuje innych. Zawsze gotowy nieść pomoc, daje podstawy, aby na niego liczyć.

Praca i kariera zawodowa

Hilary potrzebuje ciekawych przedsięwzięć i ciągłego działania. To pilny i skrupulatny pracownik, który dba o jakość zleceń i dobro firmy. Myśli syntetycznie, dzięki czemu z łatwością ogarnia całość problemu, szczegóły pozostawiając innym. Chętnie angażuje się w zbiorowe przedsięwzięcia. Lubi pracę z ludźmi. Jest urodzonym liderem, ale cierpi, kiedy grupa go nie akceptuje lub nie rozumie, nie będzie jednak za wszelką cenę starał się wkupić w łaski. Hilary lubi dzielić się posiadaną wiedzą i doświadczeniem. Każdy może liczyć na jego życzliwą pomoc i fachową poradę. Preferuje zawody wymagające ożywionych kontaktów z ludźmi, podróży oraz tajemniczych odkryć.

Predyspozycje zawodowe

Hilary najlepiej czuje się pracując przy sprawach niezwykłych i tajemniczych. W związku z tym świetnie poradzi sobie w zawodach takich jak: dziennikarz, reporter, archeolog lub pisarz science-fiction.

Patroni Hilarego

Św. Hilary z Akwilei – biskup Akwilei. Śmierć męczeńską poniósł wraz ze swym diakonem Tacjanem za panowania cesarza Numeriana.

Św. Hilary z Poitiers (315-367) – biskup Poitiers, pisarz religijny. Dał się poznać jako krzewiciel wiary i jej obrońca przed herezjami. Za odważne występy na soborach został zesłany do Frygii w Azji Mniejszej. Tam napisał traktat O Trójcy Świętej. W 1851 r. ogłoszony doktorem Kościoła przez papieża Piusa IX.

Św. Hilary z Arles (401-449) – biskup Arles. Wybrał życie zakonne pod wpływem kuzyna – św. Honorata. W 427 r. przeniósł się do klasztoru w Arles gdzie jego kuzyn został biskupem. Dwa lata później, po śmierci kuzyna, został jego następcą. Wzór prostoty i pobożności.

Odmiany i zdrobnienia imienia Hilary

Hilarek, Hilaruś, Hilek, Hilunek, Hiluniek, Hiluś, Hilcio, Hilko

Formy obcojęzyczne

Hilarius, Hylarius, Ylarius (łac.), Hilary (ang.), Hilarius, Hilar, Gläres (niem.), Hilaire (fr.), Hilario (hiszp.), Ilario, Ilaro, Ilarino (wł.), Ilarij (ros.), Hilar, Hilarius (czes., słowac.), Hilarij, Hilarije, Ilario (połud.-słow.), Hilaras, Ilaras, Ilarijus (litew.), Ilarios (gr.), Vidor, Hiláriusz (węg.), Ilari (fiń).

Nazwiska pochodzące od imienia Hilary

Hilarczyński, Hilarecki, Hilarewicz, Hilarowicz, Hilarski

Znani imiennicy

Hilary Majewski – architekt miejski Łodzi
Hilary Szpilowski – architekt, budowniczy, wykładowca

Przysłowia i powiedzonka

Brak

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.