Znaczenie imienia Grzegorz

Grzegorz nie lubi tracić czasu z ludźmi, którym nie ma nic do powiedzenia. Niemniej uprzejmość zmusza go do podporządkowania się pewnym regułom. Jest pewnym i wiernym, ale tyranicznym i dość męczącym przyjacielem. Jest osobą o niezwykłej osobowości, szlachetnym, uczuciowym, dobrym i inteligentnym. Odnajdzie się w każdej sytuacji i w każdym otoczeniu. Zachowuje się bardzo naturalnie, krytyczny w stosunku do siebie, w miarę potrzeby zmienny, ale w sytuacjach, które tego wymagają stały.

Pochodzenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós (czuwający, czujny). Oznacza: czujny, gorliwy, ale i gotowy do nocnego czuwania i modlitw.

Odmiany i zdrobnienia imienia Grzegorz

Grzech, Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ, Grzela

Imieniny

2, 4, 10 stycznia, 11, 13 lutego, 9, 12 marca, 7, 24 kwietnia, 2, 4, 8, 25 maja, 13, 17, 18 czerwca, 8 lipca, 25 sierpnia, 3, 30 września, 16, 28 października, 17 listopada, 10, 19, 24 grudnia

Patron

Św. Grzegorz Cudotwórca – teolog i egzegeta. Ojciec Kościoła, uczeń Orygenesa z Cezarei. Autor pism dogmatycznych i polemicznych.
Św. Grzegorz Oświeciciel, Grzegorz Iluminator – pierwszy biskup Armenii. Skłonił do przyjęcia chrztu króla Tyrydatesa III, który wprowadził w Armenii chrześcijaństwo jako religię państwową.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Zielony, 5, oliwin

Formy obcojęzyczne

Gregorius (łac.), Gregory (ang.), Gregorius, Gregor (niem.), Grégoire (fr.), Gregorio (hiszp., wł.), Grigorij, Grisza (ros.).

Nazwiska pochodzące od imienia Grzegorz

Grzechociński, Grzechowiak, Grzegiński, Grzegocki, Grzegołski, Grzegorczak, Grzegorczuk, Grzegorczyk, Grzegorek, Grzegorewicz, Grzegorkiewicz, Grzegorowicz, Grzegorski, Grzegorzak, Grzegorzczyk, Grzegorzec, Grzegorzek, Grzegorzewicz, Grzegorzewski, Grzegorzkowicz, Grzegorzowicz, Grzegorzuk, Grzegorzycki, Grzegorzyński, Grzesiak, Grzesiecki, Grzesiewicz, Grzesik, Grzesiński, Grzesiuk, Grześkowiak, Grześkowski

Znani imiennicy

Grzegorz Ciechowski – muzyk i kompozytor
Grzegorz Filipowski – łyżwiarz
Grzegorz Fitelberg (1879-1953) – dyrygent
Grzegorz Lato – piłkarz
Grzegorz Turnau – muzyk i kompozytor

Powiedzonka

Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu.
Co wie Grześ, to i cała wieś.
Na świętego Grzegorza idą rzeki do morza.

Opinie na temat imienia Grzegorz