Znaczenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest niezwykle skuteczny w kierowaniu pracą i życiem innych. Równie despotyczny pozostaje wobec siebie. Śmiało brnie do przodu, a dzięki silnej woli nie wycofuje się na widok trudności. Potrafi szybko wybrnąć z trudnych sytuacji i w mig rozwiązać zawiły problem. Wszystko robi w przekonaniu, iż ma do wypełnienia misję. Jest pewny siebie, ale też i obiektywny. Nie grzeszy jednak ani taktem, ani uprzejmością. Gwałtownie reaguje, gdy dostrzega przejawy niesprawiedliwości. Posiada przy tym twarde zasady i rygorystyczną moralność. Bez problemu jednak odnajduje się w każdym otoczeniu. Cieszy się uznaniem, bywa szlachetny i wierny. Nie jest łatwy w pożyciu, ale nie można się z nim nudzić.

Pochodzenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós (czuwający, czujny). Oznacza: czujny, gorliwy, ale i gotowy do nocnego czuwania i modlitw.

Rodzina i miłość

Grzegorz nie lubi komplikacji uczuciowych. Nie jest łatwy w pożyciu, ale przynajmniej nie można się z nim nudzić. Nie egzaltuje swych uczuć, chociaż czynami również nie grzeszy. Życie rodzinne, podboje miłosne i zaangażowanie nie specjalnie go interesują. Potrafi być namiętny i zmysłowy, ale tylko pod wpływem chwili i bardzo rzadko. Jeśli założy dom – rządzi w nim twardą ręką. Jest bardzo wymagający wobec bliskich, tak jak wobec pracowników w pracy. Nie będzie czuły ani troskliwy, potrafi jednak być oparciem dla wybranki swego serca. Jego rodzinie nie zabraknie dostatku i renomy, ale nie będzie to wspólnota budowana na miłości i partnerstwie.

Imieniny Grzegorza

Grzegorz imieniny obchodzi 2, 4, 10 stycznia, 11, 13 lutego, 9, 12 marca, 7, 24 kwietnia, 2, 4, 8, 25 maja, 13, 17, 18 czerwca, 8 lipca, 25 sierpnia, 3, 30 września, 16, 28 października, 17 listopada, 10, 19, 24 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Grzegorza jest 12 marca.

Życie towarzyskie

Grzegorz jest egocentrykiem i nie liczy się z odczuciami innych. Potrafi w twardych słowach wyrazić swoje zdanie, czym krzywdzi ludzi. Nie grzeszy ani taktem, ani uprzejmością. Nie znosi jednak niesprawiedliwości i grzmi, gdy dostrzega jej przejawy. Posiada twarde zasady i rygorystyczną moralność. Nie ulega wpływom, ani presji otoczenia. Jest mimo to niezastąpiony na dystyngowanych salonach – sam uwielbia towarzystwo ludzi biznesu, zabawę, przyjęcia, ale wszystko na wysokim poziomie. Bez problemu jednak odnajduje się w każdym środowisku i w każdej sytuacji. Ogólnie cieszy się uznaniem, potrafi również być szlachetny. To pewny i wierny przyjaciel, ale zbyt męczący w swych dążeniach do przejęcie kontroli nad wszystkimi ludźmi.

Praca i kariera zawodowa

Stworzony do pracy w zespole, ale najlepsze wyniki osiąga, jeśli to jest jego zespół. Grzegorz potrafi bowiem twardą ręką kierować ludźmi i bardzo krótko trzymać swych podwładnych. Jest niezwykle skuteczny w kierowaniu pracą i życiem innych. Równie despotyczny jest także wobec siebie. Jego głos przez lata przyzwyczaił się już do lodowatego tonu. Grzegorz obdarzony jest w dodatku doskonałą pamięcią, niestrudzoną ciekawością i stałą czujnością, dzięki czemu odnosi w pracy niejeden sukces. Śmiało brnie do przodu, a dzięki silnej woli nie poddaje się na widok trudności. Ma naturę despotyczną, ale jest bardzo obiektywny. Potrafi szybko wybrnąć z trudnych sytuacji i w mig rozwiązać zawiły problem. Wszystko robi w przekonaniu, iż ma do wypełnienia misję. W tym celu podejmuje wiele zajęć z samorealizacji.

Predyspozycje zawodowe

Grzegorz sprawdzi się jako biznesmen, handlowiec, inżynier, mechanik samochodowy bądź ekonomista.

Patroni Grzegorza

Św. Grzegorz Cudotwórca – teolog i egzegeta. Ojciec Kościoła, uczeń Orygenesa z Cezarei. Autor pism dogmatycznych i polemicznych.
Św. Grzegorz Oświeciciel, Grzegorz Iluminator – pierwszy biskup Armenii. Skłonił do przyjęcia chrztu króla Tyrydatesa III, który wprowadził w Armenii chrześcijaństwo jako religię państwową.

Odmiany i zdrobnienia imienia Grzegorz

Grzech, Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ, Grzela

Formy obcojęzyczne

Gregorius (łac.), Gregory (ang.), Gregorius, Gregor (niem.), Grégoire (fr.), Gregorio (hiszp., wł.), Grigorij, Grisza (ros.).

Nazwiska pochodzące od imienia Grzegorz

Grzechociński, Grzechowiak, Grzegiński, Grzegocki, Grzegołski, Grzegorczak, Grzegorczuk, Grzegorczyk, Grzegorek, Grzegorewicz, Grzegorkiewicz, Grzegorowicz, Grzegorski, Grzegorzak, Grzegorzczyk, Grzegorzec, Grzegorzek, Grzegorzewicz, Grzegorzewski, Grzegorzkowicz, Grzegorzowicz, Grzegorzuk, Grzegorzycki, Grzegorzyński, Grzesiak, Grzesiecki, Grzesiewicz, Grzesik, Grzesiński, Grzesiuk, Grześkowiak, Grześkowski

Znani imiennicy

Grzegorz Ciechowski – muzyk i kompozytor
Grzegorz Filipowski – łyżwiarz
Grzegorz Fitelberg (1879-1953) – dyrygent
Grzegorz Lato – piłkarz
Grzegorz Turnau – muzyk i kompozytor

Przysłowia i powiedzonka

Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu.
Co wie Grześ, to i cała wieś.
Na świętego Grzegorza idą rzeki do morza.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.