Znaczenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest niezwykle skuteczny w kierowaniu pracą i życiem innych. Równie despotyczny pozostaje wobec siebie. Śmiało brnie do przodu, a dzięki silnej woli nie wycofuje się na widok trudności. Potrafi szybko wybrnąć z trudnych sytuacji i w mig rozwiązać zawiły problem. Wszystko robi w przekonaniu, iż ma do wypełnienia misję. Jest pewny siebie, ale też i obiektywny. Nie grzeszy jednak ani taktem, ani uprzejmością. Gwałtownie reaguje, gdy dostrzega przejawy niesprawiedliwości. Posiada przy tym twarde zasady i rygorystyczną moralność. Bez problemu jednak odnajduje się w każdym otoczeniu. Cieszy się uznaniem, bywa szlachetny i wierny. Nie jest łatwy w pożyciu, ale nie można się z nim nudzić.

Pochodzenie imienia Grzegorz

Grzegorz jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa grêgorikós (czuwający, czujny). Oznacza: czujny, gorliwy, ale i gotowy do nocnego czuwania i modlitw.

Odmiany i zdrobnienia imienia Grzegorz

Grzech, Grzesiek, Grzesio, Grzesiu, Grześ, Grzela

Imieniny Grzegorza

Grzegorz imieniny obchodzi 2, 4, 10 stycznia, 11, 13 lutego, 9, 12 marca, 7, 24 kwietnia, 2, 4, 8, 25 maja, 13, 17, 18 czerwca, 8 lipca, 25 sierpnia, 3, 30 września, 16, 28 października, 17 listopada, 10, 19, 24 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Grzegorza jest 12 marca.

Patron

Św. Grzegorz Cudotwórca – teolog i egzegeta. Ojciec Kościoła, uczeń Orygenesa z Cezarei. Autor pism dogmatycznych i polemicznych.
Św. Grzegorz Oświeciciel, Grzegorz Iluminator – pierwszy biskup Armenii. Skłonił do przyjęcia chrztu króla Tyrydatesa III, który wprowadził w Armenii chrześcijaństwo jako religię państwową.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Zielony, 5, oliwin

Formy obcojęzyczne

Gregorius (łac.), Gregory (ang.), Gregorius, Gregor (niem.), Grégoire (fr.), Gregorio (hiszp., wł.), Grigorij, Grisza (ros.).

Nazwiska pochodzące od imienia Grzegorz

Grzechociński, Grzechowiak, Grzegiński, Grzegocki, Grzegołski, Grzegorczak, Grzegorczuk, Grzegorczyk, Grzegorek, Grzegorewicz, Grzegorkiewicz, Grzegorowicz, Grzegorski, Grzegorzak, Grzegorzczyk, Grzegorzec, Grzegorzek, Grzegorzewicz, Grzegorzewski, Grzegorzkowicz, Grzegorzowicz, Grzegorzuk, Grzegorzycki, Grzegorzyński, Grzesiak, Grzesiecki, Grzesiewicz, Grzesik, Grzesiński, Grzesiuk, Grześkowiak, Grześkowski

Znani imiennicy

Grzegorz Ciechowski – muzyk i kompozytor
Grzegorz Filipowski – łyżwiarz
Grzegorz Fitelberg (1879-1953) – dyrygent
Grzegorz Lato – piłkarz
Grzegorz Turnau – muzyk i kompozytor

Powiedzonka

Po świętym Grzegorzu nie paś bydła na zbożu.
Co wie Grześ, to i cała wieś.
Na świętego Grzegorza idą rzeki do morza.

Opinie na temat imienia Grzegorz