Znaczenie imienia Fabian

Spokojny, działający bez zbędnego pośpiechu i nerwów Fabian jest idealnym kompanem w pracy. Nie dąży do sukcesów. Z łatwością przystosowuje się do potrzeb oraz panujących warunków. Ma mnóstwo pomysłów i doskonale sprawdza się przy analitycznych zajęciach. Brak mu czasem stanowczości, ale zawsze postępuje uczciwie i solidnie. Zachowuje zimną krew mimo porażek. W życiu towarzyskim ożywia się pokazując drugą stronę swej natury. Lubi się kłócić z byle powodu, dokuczać i dogryzać innym, na swoim punkcie będąc bardzo wrażliwym. Posiada niezaprzeczalny urok osobisty ale ma problem z okazywaniem uczuć.

Pochodzenie imienia Fabian

Fabian to imię męskie pochodzenia łacińskiego, wywodzące się od słowa faba (bób). Oznacza mężczyznę, który zajmuje się uprawą lub sprzedażą bobu.

Rodzina i miłość

Urok osobisty okraszony nieśmiałością sprawia, że Fabian cieszy się sporym powodzeniem u kobiet. Wyznaje powszechnie doceniane wartości, sprawiając wrażenie dobrej partii. Od najmłodszych lat szanuje też życie rodzinne i docenia jego wartość. Niestety zwykle stoi na uboczu i trzyma dystans emocjonalny. Ma problem z okazywaniem uczuć. Swoje związki opiera na przyjaźni i partnerskich relacjach. Ciężko mu się całkowicie zaangażować i otworzyć na drugą osobę. Seksualność jest dla niego drażliwym tematem. Jej obecność w dorosłym życiu wyraźnie go niepokoi. Szczególnie unika wszelkich podtekstów i skojarzeń z cielesną formą miłości. Nie znosi też demonstracji uczuć, dlatego stroni od publicznego przytulania czy całusów. Do furii doprowadza go wymuszanie zapewnień o miłości. Ze znalezieniem żony nie powinien mieć mimo wszystko problemów, o ile odważy się na taki krok. Życie z Fabianem zapowiada się harmonijnie i zgodnie.

Imieniny Fabiana

Fabian imieniny obchodzi 20 stycznia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Fabiana jest 20 stycznia.

Życie towarzyskie

Wśród znajomych Fabian demonstruje zupełnie inną twarz swej spokojnej natury. Zdarza mu się impulsywnie reagować, wybuchać gniewem i kłócić z powodu byle drobnostki. Zdecydowanie lubi to robić i zapewne traktuje jako odskocznię po pracy. Chętnie żartuje sobie z innych i wypowiada się niezbyt o nich życzliwie. Bywa dokuczliwy i uszczypliwy. Na swoim punkcie jest jednak wyjątkowo drażliwy. Posiada zupełnie inne poczucie humoru niż otaczające go osoby. Śmiertelnie się obraża, gdy ktoś próbuje go zaczepić lub z niego zakpić. Drzemie w nim delikatnie uchwytny pierwiastek snoba, czemu daje wyraz nienagannym i doskonałym ubiorem, wytwornymi manierami oraz ceremonialnym podejmowaniem gości. Jest bardzo zazdrosny o przyjaciół, dlatego wymusza od nich obietnice dozgonnej wierności. Czasem odstrasza tym od siebie ludzi.

Praca i kariera zawodowa

Fabian jest zdecydowanie bardziej miłym kompanem na ścieżce zawodowej niż karierowiczem. Z łatwością przystosowuje się do napotkanych warunków, a twórcza wyobraźnia pomaga mu rozwiązać niejeden problem. Spokojny, pracujący bez zbędnego pośpiechu i nerwów, doskonale sprawdza się w analitycznych zajęciach. Potrafi zachować zimną krew mimo największych porażek i w każdej podbramkowej sytuacji. Brakuje mu jedynie stanowczości, szczególnie gdy powinien zawalczyć o swoje prawa. Jest uczciwy i solidny. Zawsze jasno stawia sprawy, nie mataczy, przez co można na nim polegać. Chętnie angażuje się w ciekawe oraz ambitne przedsięwzięcia, preferując wolne zawody. Niestety ma skłonności do chwytania wielu srok za jeden ogon.

Predyspozycje zawodowe

Fabian świetnie czuje się we wszelkich wolnych zawodach. Z powodzeniem może wykonywać też inne prace.

Patroni Fabiana

Św. Fabian – papież, męczennik. Podczas wyborów papieskich na głowie Fabiana usiadł gołąb co zostało odebrane jako znak z nieba. Fabian został wybrany dwudziestym papieżem i był nim przez 14 lat. Mądrze rządził Kościołem rozszerzając jego wpływy. Poniósł śmierć w wyniku tortur w 250 roku podczas prześladowań chrześcijan zarządzonych przez cesarza Decjusza.

Odmiany i zdrobnienia imienia Fabian

Fabcio, Fabciuś, Fabek, Fabi, Fabianeczek, Fabianek, Fabianuś, Fabio, Fabiś, Fabuś

Formy obcojęzyczne

Fabian, Fabius (ogólnie przyjęta forma), Fabien, Fabius (fr.), Favij (ros.), Fabij, Fabijan, Fabije (połud.-słow.).

Nazwiska pochodzące od imienia Fabian

Fabianczyk, Fabianowicz, Fabianowski, Fabiańczuk, Fabiańczyk, Fabiański, Fabicki, Fabieński, Fabinowicz, Fabiński, Fabisiński, Fabiszewicz, Fabiszewski

Znani imiennicy

Fabian Bellingshausen – rosyjski badacz
Fabian Birkowski – pisarz, nadworny kaznodzieja Władysława IV
Fabian Drzyzga – siatkarz

Przysłowia i powiedzonka

Fabian i Sebastian pierwsi drzewa budzą, ale często łudzą.
Fabian i Sebastian gdy mróz dadzą, srogą zimę przyprowadzą.
Smutno w domu mieć Fabiana, przypomina on pawiana.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.