Znaczenie imienia Elżbieta

Elżbieta jest osobą dystyngowaną, elegancką i pełną klasy. Potrafi rozkazywać, w razie potrzeby wykazując dużo sprytu. Na zewnątrz jest istotą pełną majestatu, chodzącą z wysoko uniesioną głową. Doskonale przystosowuje się do sytuacji nawet najbardziej szokujących. Elżbieta to typowa introwertyczka. Nie mówi wszystkiego, co myśli, i nie zawsze robi to, co mówi. Jest bardzo opanowana i nie łatwo ulega wpływom. Swoje całe życie postępuje tajemniczo, nie ujawniając swoich osobistych spraw. W stosunku do obranej idei jest lojalna, a władzy wyższej zawsze podporządkowana.

Pochodzenie imienia Elżbieta

Elżbieta jest to imię pochodzenia starohebrajskiego, od słowa elzeba lub eliszeba (Bóg jest moją przysięgą lub moją doskonałością).

Odmiany i zdrobnienia imienia Elżbieta

Ela, Eliza, Elka, Elunia, Elza, Elżbietka, Elunia, Beta, Betka, Bieta, Bietka, Halszka, Ilza, Liza

Imieniny

5 listopada, 4 stycznia, 19, 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13, 26 lipca, 14 września, 21 października, 4, 5, 14, 17, 19, 25 listopada, 13 grudnia

Patron

Elżbieta – biblijna córka Aarona, matka Jana Chrzciciela, która urodziła syna mimo podeszłego wieku i uprzedniej bezpłodności.
Św. Elżbieta – niemiecka benedyktynka z Schönau. Zachowały się listy, które pisała do biskupów w sprawie reformy Kościoła.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Purpurowy, 8, aleksandryt

Formy obcojęzyczne

Elizabeth, Lisbeth, Lizabeth, Betsy (ang.), Elisabeth, Elsbeth, Lisabeth (niem.), Elisabeth, Isabelle (fr.), Isabel (hiszp.).

Nazwiska pochodzące od imienia Elżbieta

Elżakowski, Elżanowski, Elżbieciak

Znani imiennicy

Elżbieta I (1533-1603) – królowa Anglii
Elżbieta Adamiak – piosenkarka
Elżbieta Czyżewska – aktorka
Elżbieta Dzikowska – dziennikarka i podróżniczka
Elżbieta Jaworowicz – dziennikarka

Powiedzonka

Na świętą Elżbietę bywa śniegu nad piętę.

Opinie na temat imienia Elżbieta