Znaczenie imienia Elżbieta

Elżbieta to kobieta dystyngowana, elegancka i pełna klasy. Potrafi kierować ludźmi, w razie potrzeby wykazując wiele sprytu. Jest osobą pełną majestatu, a do tego pewną siebie indywidualistką, która nieczęsto dzieli się przemyśleniami i uczuciami. Pewnie kroczy obraną drogą i nie ulega wpływom. Lubi przebywać wśród ludzi inteligentnych i wykształconych, tworzących elitę kulturalną. W towarzystwie wywołuje wiele kontrowersji. Przyjaciół trzyma z reguły na dystans, ale jest im oddana i chętnie każdego wysłucha. Bywa jednak niedyskretna. Jedni dostrzegają w niej niedostępną piękność wzbudzającą namiętności, inni – krytykują za oziębłość i niedostępność.

Pochodzenie imienia Elżbieta

Elżbieta jest to imię pochodzenia starohebrajskiego, od słowa elzeba lub eliszeba (Bóg jest moją przysięgą lub moją doskonałością).

Odmiany i zdrobnienia imienia Elżbieta

Ela, Eliza, Elka, Elunia, Elza, Elżbietka, Elunia, Beta, Betka, Bieta, Bietka, Halszka, Ilza, Liza

Imieniny Elżbiety

Elżbieta imieniny obchodzi 4 stycznia, 19, 20 lutego, 24 kwietnia, 6 maja, 18 czerwca, 4, 8, 11, 13, 26 lipca, 14 września, 21 października, 4, 5, 14, 17, 19, 25 listopada, 13 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Elżbiety jest 5 listopada.

Patron

Elżbieta – biblijna córka Aarona, matka Jana Chrzciciela, która urodziła syna mimo podeszłego wieku i uprzedniej bezpłodności.
Św. Elżbieta – niemiecka benedyktynka z Schönau. Zachowały się listy, które pisała do biskupów w sprawie reformy Kościoła.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Purpurowy, 8, aleksandryt

Formy obcojęzyczne

Elizabeth, Lisbeth, Lizabeth, Betsy (ang.), Elisabeth, Elsbeth, Lisabeth (niem.), Elisabeth, Isabelle (fr.), Isabel (hiszp.).

Nazwiska pochodzące od imienia Elżbieta

Elżakowski, Elżanowski, Elżbieciak

Znani imiennicy

Elżbieta I (1533-1603) – królowa Anglii
Elżbieta Adamiak – piosenkarka
Elżbieta Czyżewska – aktorka
Elżbieta Dzikowska – dziennikarka i podróżniczka
Elżbieta Jaworowicz – dziennikarka

Powiedzonka

Na świętą Elżbietę bywa śniegu nad piętę.

Opinie na temat imienia Elżbieta