Znaczenie imienia Dominik

Otwarty na ludzi i chętny do prowadzenia dysput na każdy temat. Nawet drażliwy. Dominik jest wrażliwym i uczuciowym mężczyzną, który szuka u innych przede wszystkim zrozumienia. Podświadomie otacza się ponadto ludźmi, na których może wywierać wpływ. Dzięki syntetycznej inteligencji często widzi to, co umyka innym. Niestety dość łatwo go urazić, a niepowodzenia odczuwa niezwykle boleśnie. Ma bowiem sporo ambicji i zna swoją wartość. W pracy musi czuć się potrzebny. Nie popiera nieetycznych zagrań – prędzej wycofa się ze współpracy. Bardzo ważnym miejscem dla niego jest dom rodzinny. Dominik to uroczy towarzysz życia oraz odpowiedzialny ojciec. Rzadko podnosi głos, jest cierpliwy i spokojny.

Pochodzenie imienia Dominik

Dominik to imię łacińskie oznaczające mężczyznę poświęconego Bogu. Pochodzi od słowa dominicus, które oznacza: pański, należący do Boga.

Rodzina i miłość

Dominik od dzieciństwa jest silnie zżyty z rodziną i potrzebuje bliskich. Dom to dla niego bardzo ważna przestrzeń, w której czuje się bezpiecznie. W późniejszym wieku staje się przez to uroczym towarzyszem życia oraz odpowiedzialnym ojcem. Nieraz ulega nawet dominacji swych bliskich. Rzadko podnosi głos, jest stateczny, cierpliwy oraz spokojny. Nie oznacza to, iż nie potrafi krytycznie ustosunkować się do niejasnych sytuacji i stanowczo zaprotestować. Czynnie uczestniczy w wychowywaniu dzieci i bardzo się do tego przykłada, zwłaszcza w kwestii przekazywania im wartości. Musi jednak czuć się rozumiany przez swą wybrankę. W przeciwnym wypadku będzie szukać miłości gdzie indziej. Seks i relacje partnerskie mają dla niego ogromne znaczenie. Posiada nieco kobiecy charakter, przez co dużo uwagi poświęca czułości i romantycznemu nastrojowi. Posiłkuje się przy tym ogromną wyobraźnią.

Imieniny Dominika

Dominik imieniny obchodzi 22 stycznia, 9 marca, 9 kwietnia, 6, 12 maja, 6, 9, 12 czerwca, 6 lipca, 4, 6, 8, 27 sierpnia, 5, 14 września, 14 października, 5, 27 listopada, 29 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Dominika jest 8 sierpnia.

Życie towarzyskie

Jest wrażliwym i uczuciowym człowiekiem, który szuka zrozumienia u innych, ale spokojnie można z nim porozmawiać na niejeden drażliwy temat. Poza tym to bardzo obiektywny mężczyzna, co wielu jego znajomych z pewnością doceni. Jeśli spotka się z akceptacją i zrozumieniem ze strony otoczenia, Dominik będzie wspaniałym towarzyszem wspólnych wypadów ekipą na miasto lub wspólnych wyjść do kina bądź teatru. Sam rzadko rusza się z domu, dlatego wszelkie przyjemności w jego życiu są nierozerwalnie związane z towarzystwem innych osób. Źle znosi samotność. Lubi też nieraz zatapiać się w swych barwnych marzeniach, co wytrąca go ze spraw bieżących i może zaburzyć płynność komunikacji towarzyskiej. Preferuje znajomości z osobami o tych samych poglądach i zasadach. W młodości szuka towarzystwa osób doświadczonych oraz mądrych. To typ wiernego i oddanego przyjaciela, który wielką wagę przykłada do wszelkich zobowiązań.

Praca i kariera zawodowa

Dominik chętnie dzieli się wiedzą z otoczeniem, a dzięki syntetycznej inteligencji często widzi to, co umyka pozostałym. Podświadomie otacza się ludźmi, na których może wywierać wpływ i którymi może dowodzić. Niestety dość łatwo go zrazić, a niepowodzenia odczuwa niezwykle boleśnie. Ma sporo ambicji i zna swoją wartość. Szczególnie cierpi, gdy bywa źle rozumiany przez współpracowników lub przełożonych. W pracy musi czuć się potrzebny – lubi dzielić obowiązki i odpowiedzialność z innymi osobami w grupie. Dobrym środowiskiem pracy dla Dominika będzie przedsiębiorstwo rodzinne. Nie popiera on ponadto nieetycznych zagrań i prędzej wycofa się z działania oraz współpracy.

Predyspozycje zawodowe

Dominik idealnie sprawdzi się w takich zawodach jak: prawnik, naukowiec, plastyk, muzyk, literat.

Patroni Dominika

Św. Dominik Guzman – żył w latach 1170–1221. Pochodził z Hiszpanii z okolic Burgos. Po studiach w Walencji został kapłanem w 1196 r. Wędrując od wioski do wioski jako wędrowny kaznodzieja wyjaśniał prawdy wiary. Ta forma apostolstwa spowodowała utworzenie nowego zakonu. W 1215 r. powstał Zakon Kaznodziejski nazywany dominikańskim od imienia jego założyciela. W 1216 roku zakon oficjalnie zatwierdził papież Honoriusz III.
Św. Dominik Savio – pochodził z Turynu i żył bardzo krótko, w latach 1842-1857. W 1854 r. został uczniem św. Jana Bosko i założył dla swoich kolegów Towarzystwo Niepokalanej. W wieku 15 lat zachorował na płuca i zmarł. Papież Pius XI nazwał go „małym świętym, ale gigantem ducha”. Jest on najmłodszym świętym oraz patronem ministrantów i młodzieży.
Św. Dominik Opancerzony, benedyktyn żyjący w XI wieku. Praktykował surową ascezę, biczował się i sypiał na klęcząc.
Św. Dominik z Sora, opat żyjący w X wieku. Założyciel wielu klasztorów zakonu benedyktyńskiego.
Św. Dominik, hiszpański benedyktyn żyjący w XI wieku. Zamieszkał jako pustelnik w grocie Gór Sierra de Cameros.

Odmiany i zdrobnienia imienia Dominik

Domcio, Domeczek, Domek, Domi, Domik, Domin, Dominiś, Domiś, Domo, Domuś

Formy obcojęzyczne

Dominic, Dominick (ang.), Dominique (fr.), Dominik, Dominikus (niem.), Domingo (hiszp.), Domingos (port.), Domenico (wł.), Dominik (połud.-słow), Dominykas, Domininkas, Domas (litew.), Dominikos (gr.), Domonkos, Domokos, Domos (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Dominik

Dominiak, Dominiakowski, Dominiarz, Dominiczek, Dominiczewski, Domieniak, Domieniecki, Domieniewski, Domienik, Domienkiewicz, Dominiak, Dominiczak, Dominikiewicz, Dominikowski, Dominkiewicz, Dominowicz, Dominowski, Domińczak, Domiński, Domniak, Domnikowski

Znani imiennicy

Dominik Zasławski-Ostrogski – książę (ur. 1618)
Dominik Magnuszewski – poeta polski, uczestnik powstania listopadowego
Dominik Merlini – polski architekt pochodzenia włoskiego
Dominik Szulc – historyk polski, prekusor pozytywizmu
Domenico Cimarosa – kompozytor włoski
Domenico Dolce – projektant mody, współpracuje ze Stefano Gabbana
Domenico Scarlatti – kompozytor włoski
Dominikos Theotokopulos – malarz hiszpański znany jako El Greco

Przysłowia i powiedzonka

Fik mik, Dominik.
Gdy ciepło na Dominika, ostra zima nas dotyka.
Na święty Dominik, kopy z pola mig, mig.
Na świętego Dominika zboże z pola do gumna zmyka.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.