Znaczenie imienia Dawid

Dawid to bardzo aktywny i ruchliwy mężczyzna. Potrzebuje uczestniczyć w życiu świata – koniecznie do wszystkiego musi się mieszać, doradzać, wybierać, zmieniać, inaczej czuje się niepotrzebny, a więc nieszczęśliwy. Osądza jednak według swojej miary i własnego punktu widzenia. Poświęca uwagę tylko tym zajęciom, które dają mu satysfakcję i przyjemność. Jego słabym punktem jest duma – nieustannie chce imponować i zdobywać aprobatę otoczenia. Dawid jest nadto pomysłowy, ambitny i konsekwentny. Posiada zdolności organizatorskie oraz zmysł dyplomaty i spryt handlowca. Nigdy nie odkłada pracy na później. W związku stawia na przyjemności i poszukuje zrozumienia, przy czym nie boi się samotności.

Pochodzenie imienia Dawid

Dawid jest to imię pochodzenia hebrajskiego, oznacza: dowódca, opiekun, również godny kochania, ukochany. W Polsce występuje od XIII wieku.

Rodzina i miłość

Dawid w głębi duszy jest bardzo czuły i wrażliwy. Jego przyjaźń jest nietrwała, ale miłość potrafi góry przenosić. Oczywiście jeśli trafi na kobietę, która potrafi go przytemperować. Postępowanie z Dawidem nie jest bowiem łatwe, zbyt często na tle uczuciowym dochodzi w nim do pewnej chwiejności. Poszukuje przyjemności i uznania, ale także głębokiego zrozumienia. Kobieta, która chce związać swe życie z Dawidem, powinna dawać mu odczuć, że nie jest on centrum świata i nie powinien zawsze „zgrywać ważniaka”. Należy umiejętnie dozować pochwały i dezaprobatę. Przede wszystkim trzeba jednak pamiętać, iż Dawid nie boi się samotności.

Imieniny Dawida

Dawid imieniny obchodzi 24 stycznia, 1 marca, 24, 26 maja, 15 lipca, 17 września, 29, 30 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Dawida jest 29 grudnia.

Życie towarzyskie

Nie warto go przekonywać do czegokolwiek, chociaż sam chętnie miesza się w sprawy innych osób. Uwielbia doradzać, wybierać, zmieniać, ale przede wszystkim chce być potrzebny i doceniony. To jest dla niego wyznacznikiem szczęścia. W towarzystwie musi imponować i zdobywać uznanie – jego duma nie pozwala mu inaczej postępować. Często zapomina się w działaniu tak dalece, iż robi z siebie pośmiewisko. I bez tego na co dzień przejawia dość ekstrawagancji. Jest niestety wielkim egocentrykiem i ciężko z nim wytrzymać, dlatego raczej nie ma zbyt wielu przyjaciół. Wszystko osądza według swojej miary i własnego punktu widzenia – jest bardzo subiektywny i niesprawiedliwy. W życiu stawia na przyjemności. Należy bardzo uważać, aby nie obudzić w nim skłonności do narcyzmu. Rzadko przejmuje się i interesuje opinią innych, również w kontekście własnej osoby. Zachowuje zimną krew i dowcip nawet w mało komfortowych sytuacjach.

Praca i kariera zawodowa

Jego imię niesie ze sobą niezwykły dynamizm i energię. Dawid nierzadko zmienia swoje otoczenie i miejsce zatrudnienia. Jest bardzo aktywny, ale poświęci uwagę tylko temu zajęciu, które da mu satysfakcję i przyjemność. Posiada umysł ścisły oraz zdolności artystyczne. Może również odnosić sukcesy sportowe. Jeśli zapanuje nad swą popędliwością i odnajdzie odpowiednie zajęcie – sukces gwarantowany! Jest to bowiem mężczyzna o nieprzeciętnej inteligencji – bardzo szybko pojmuje zarówno całość jak i szczegóły danego problemu. Z łatwością wykonuje skomplikowane wyliczenia w pamięci. Ma wiele zapału i wielkie możliwości, ale także swój własny plan na życie. Jest ambitny i konsekwentny w działaniu. Wiele czasu poświęca na pogłębianie własnej wiedzy i rozwój osobisty. Cechuje go ponadto staranność i precyzja. Nigdy też nie odkłada na później swej pracy.

Predyspozycje zawodowe

Dawid dobrze czuje się jako informatyk, elektronik, inżynier, specjalista od marketingu, dziennikarz, aktor.

Patroni Dawida

Dawid – drugi król Izraela, biblijny autor 150 psalmów. Zabił z procy Goliata – największego wojownika Filistynów.
Św. Dawid – biskup Menewii. Przez jakiś czas prowadził życie pustelnicze. Patron Walii i nowo narodzonych.
Św. Dawid Niezwyciężony – teolog i filozof (VI w.). Pochodził z Armenii. Przydomek niezwyciężonego zyskał dzięki sukcesom w filozoficznych dysputach.
Św. Dawid III Odnowiciel – król Gruzji. Odnowił i zbudował wiele kościołów i klasztorów. Uczynił Gruzję bogatą i potężną. Jeszcze za życia otrzymał przydomek Odnowiciel.

Odmiany i zdrobnienia imienia Dawid

Dawcio, Dawciu, Dawideczek, Dawidek, Dawidi, Dawido, Dawidunio, Dawiduś, Dawidzio, Dawiniu

Formy obcojęzyczne

David (ogólnie przyj. forma)

Nazwiska pochodzące od imienia Dawid

Dawdziak, Dawdziuk, Dawidczak, Dawidczyk, Dawidczyński, Dawidkiewicz, Dawidko, Dawidkowski, Dawidło, Dawidow, Dawidowicz, Dawidowski, Dawidziuk, Dawidzki

Znani imiennicy

Dawid (1000-962 p.n.e.) – król Izraela
David Beckham – piłkarz
David Bowie – muzyk
David Copperfield – iluzjonista
David Duchovny – aktor
David Lynch – reżyser

Przysłowia i powiedzonka

Źle idzie, panie Dawidzie!
Nie o tym Dawidzie rzecz idzie.
Pójść z Dawidem na harfie grać.
O którym Dawidzie rzecz idzie, o psalmiście, czy o żydzie?
Tańcuje jak król Dawid przed arką.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.