Znaczenie imienia Cyprian

Cyprian ma skłonność do zamykania się w sobie i osądzania innych z surowością. Jest bardzo subiektywny i rzadko próbuje postawić się na czyimś miejscu. Jego brak dyplomacji, dzikość i przemądrzały ton mogą budzić niechęć. Bywa szczery do bólu, prostacki, ale z zaciekłością zwalcza kłamstwo oraz obłudę. Cyprian jest bardzo uczciwym człowiekiem, który konsekwentnie dąży do obranego celu. Powierzone mu zadania wykonuje dobrze, jednak nie lubi się przemęczać i zawsze wybiera najkrótszą drogę. Pragnie uchodzić za najlepszego we wszystkim i zdobyć uznanie otoczenia. Mimo to jest dobrym współmałżonkiem, zgodnym partnerem i wzorowym rodzicem. Jego dom jest zawsze otwarty dla garstki oddanych przyjaciół.

Pochodzenie imienia Cyprian

Cyprian jest to imię pochodzenia greckiego, od słowa Kyprios (cypryjski). Pierwotnie oznaczało osobę rodem z Cypru.

Odmiany i zdrobnienia imienia Cyprian

Cyprianek, Cypek, Cypryś

Imieniny Cypriana

Cyprian imieniny obchodzi 16, 26 września.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Cypriana jest 16 września.

Patron

Święty Cyprian – Był biskupem Kartaginy i wygnańcem. Doktor Kościoła, jeden z najwcześniejszych pisarzy chrześcijańskich. Pierwszy biskup Afryki. Napisał traktat o jedności Kościoła.

Szczęśliwy kolor, liczba i kamień

Niebieski, 5, nefryt

Formy obcojęzyczne

Cyprianus (łac.), Cyprian (ang.), Cyprianus, Zyprian (niem.), Cyprien (fr.), Cipriano (hiszp., wł.), Kuprianos, Kiprianos (gr.), Kuprijan, Kiprian (ros.).

Nazwiska pochodzące od imienia Cyprian

Cypranowski, Cyprański, Cypriak, Cyprianik, Cypriankiewicz, Cyprianowski, Cypriański, Cyprijański, Cyprusewicz, Cuprusiński, Cypruszewicz, Cyprych, Cypryjski, Cypryk, Cyprykowski, Cypryło, Cypryniak, Cyprynowski, Cypryński, Cyprys, Cyprysiak, Cyprysiński, Cypryszewski

Znani imiennicy

Cyprian Godebski (1765-1803) – poeta i pisarz
Cyprian Godebski (wnuk poety) (1835-1909) – rzeźbiarz
Cyprian Kamil Norwid (1821-1883) – poeta

Powiedzonka

Od Cypriana aż do Jana gdy pogoda zakichana, to od Jana do Jerzego ciągle jeszcze nic nowego, a gdy Jerzy się rozśmieje, to za kilka dni znów leje.

Opinie na temat imienia Cyprian