Znaczenie imienia Błażej

Błażej to mężczyzna, który żyje emocjami i uczuciami, nie tracąc czasu na namysły. Często bywa pionierem w wybranej dziedzinie lub odkrywcą. Szybko przystępuje do działania, ale niestety równie prędko może porzucić dane przedsięwzięcie. Brak mu dostatecznie silnej woli i zdecydowania. Jest pomysłowy, aktywny oraz dynamiczny, ale także nerwowy i bardzo niecierpliwy. Z trudem zachowuje równowagę emocjonalną, chociaż zwykle panuje nad sobą. Posiada przy tym duże zdolności organizatorskie. Wyróżnia go potrzeba przegadania problemu z innymi. Jest otwartym i bardzo towarzyskim gadułą. Potrafi pocieszyć i rozśmieszyć każdego, ponieważ sam kocha życie. Doskonale spełnia się w roli męża i ojca.

Pochodzenie imienia Błażej

Błażej pochodzi od łacińskiego słowa blatio (gadać, paplać) i oznacza gadułę lub człowieka błagającego, modlącego się.

Rodzina i miłość

Nie jest o to podejrzewany, ale spełnia się w roli męża, głowy rodziny i ojca idealnie. Błażej to wierny i rodzinny mężczyzna. W jego domu nie dozna się napiętej atmosfery ani przygnębienia. Chociaż zdarza mu się wybuchnąć gniewem, jednak silna pogoda ducha szybko łagodzi zaistniałą sytuację. Wybrankę swego serca otoczy niezbędną opieką i dowodami miłości. Zadba o wszelkie potrzeby rodziny, nawet kosztem swoich marzeń i ambicji. Nie rzuca słów na wiatr, dzięki czemu gwarantuje poczucie stabilności. Członkowie rodziny nie będą również mogli narzekać na monotonię.

Imieniny Błażeja

Błażej imieniny obchodzi 3 lutego, 15 lipca, 29 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Błażeja jest 3 lutego.

Życie towarzyskie

Błażej to niezwykle wesoły i pogodny człowiek, który kocha życie i jest otwarty na ludzi. To również nieprzeciętny gaduła. Mówi bezpośrednio i o wszystkim, co myśli lub czuje. Ceni sobie to, że znajomi znają go na wylot i niczego przed innymi nie kryje. Ma silną potrzebę wygadania się, a bywa jednocześnie szczery do bólu. Nie zawsze zastanawia się jednak nad sensem i konsekwencjami swych wypowiedzi. Potrafi przez to ranić, chociaż nigdy z premedytacją. Nie bywa złośliwy ani przebiegły. Cieszy się ogromną sympatią znajomych, ponieważ zaraża optymizmem i pogodą ducha. Potrafi pocieszyć oraz rozbawić każdego. Ma zatem niezwykle dobroczynny wpływ na otoczenie.

Praca i kariera zawodowa

Emocje i brak czasu do namysłu pchają Błażeja tam, gdzie mało kto przed nim dotarł. Często zatem bywa pionierem w jakiejś wybranej dziedzinie i odkrywa nieznane dotąd ludzkości rejony. Jego odwaga płynie z uczuciowości oraz impulsywnej natury. Niestety równie szybko potrafi zniechęcić się do jakiegoś działania i porzucić przedsięwzięcie w połowie. Błażejowi brak dostatecznie silnej woli i zdecydowania. Jest pomysłowy, pełen zapału, aktywny i dynamiczny, ale również nerwowy oraz niecierpliwy. Bardzo przeżywa wszelkie porażki. Z trudem zachowuje równowagę emocjonalną i odpowiednio ukierunkowuje pokłady swej energii. Na ogół jednak panuje nad swoim zachowaniem. Posiada przy tym duże zdolności organizatorskie i sprawdza się jako przywódca zespołu. Jego charakterystyczną cechą jest potrzeba przegadania problemu z ludźmi, w celu odnalezienia odpowiedniego rozwiązania.

Predyspozycje zawodowe

Z Błażeja będzie znakomity prawnik, nauczyciel, dziennikarz, handlowiec, rzemieślnik lub hodowca.

Patroni Błażeja

Św. Błażej (III-IV w.) – biskup Sebasty (Turcja). Zginął podczas prześladowań chrześcijan za czasów cesarza Licyniusza. Przed śmiercią dokonał kilku cudów. Uzdrowił chłopca dławiącego się ością oraz według legendy rozkazał wilkowi oddać ubogiej wdowie porwanego prosiaka. Jest patronem osób chorych na gardło a także szewców, krawców, kamieniarzy, rzeźbiarzy i hodowców zwierząt.

Odmiany i zdrobnienia imienia Błażej

Błażejcio, Błażejek, Błażejko, Błażko, Błażulek, Błażunio, Błażusio, Błażuś

Formy obcojęzyczne

Blasius (łac., niem.), Blase, Blaise, Blayze, Blaze (ang.), Blaise, Blaize (fr.), Blas, Blasco (hiszp.), Biagio, Biasio (wł.), Vlasios (gr.), Vlas, Vlasij (ros.), Blažej (czes.), Blažo, Blaže, Vlaho (chorw.), Blaž (słoweń.), Blažiejus, Blažys (litew.), Balázs (węg.), Valo (fiń.).

Nazwiska pochodzące od imienia Błażej

Błachowicz, Błachowski, Błaszczyk, Błaszczyński, Błaszewicz, Błaszyński, Błaszkiewicz, Błaszkowski, Błaziński, Błaźkiewicz, Błażczak, Błażejak, Błażejczak, Błażejewicz, Błażejewski, Błażejko, Błażejowicz, Błażenkiewicz, Błażewicz, Błażkiewicz, Błażkowicz, Błażkowski, Błażycki, Błażykowski, Błażyński

Znani imiennicy

Błażej Krupa – kierowca wyścigowy i rajdowy
Błażej Śliwiński – historyk
Błażej Telichowski – piłkarz, młodzieżowy reprezentant Polski
Błażej Wyszkowski – żeglarz
Blaise Pascal – francuski naukowiec i filozof

Przysłowia i powiedzonka

Święty Błażej gardła zagrzej.
Święty Błażej po świecach łazi.
Jak śnieg w świętego Błażeja, pogodna będzie Wielka Niedziela.
Deszcz na świętego Błażeja, słaba wiosny nadzieja.
Kiedy masz w domu Błażeja, nie umrze w tobie nigdy nadzieja.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.