Znaczenie imienia Bartłomiej

Bartłomiej to człowiek czynu, który pomimo przeszkód, zawsze zmierza do celu. Jest wytrwały, uparty i szalenie konsekwentny. Choleryk i ekstrawertyk w jednym. Nie ma czasu na rozważania, dla niego liczy się działanie. Bywa przy tym wyjątkowo zamknięty na sugestie z zewnątrz. Decyzje podejmuje szybko, w mig orientując się w potrzebie. To awanturnik, który chętnie stoczy bój z całym światem. Nie stroni zatem od konfliktów, a nawet ich szuka. Musi działać, walczyć i żyć aktywnie. Bywa egoistyczny, subiektywny oraz zaborczy. Lubi też dramatyzować. Stara się błyszczeć w towarzystwie a duma nie pozwala mu przyznać się do porażek. Z trudem okazuje uczucia. Życie z nim nie jest łatwe, ale i nie niemożliwe!

Pochodzenie imienia Bartłomiej

Bartłomiej to imię pochodzenia aramejskiego. Wywodzi się od słów: bar (syn) i tholomai – co jest imieniem męskim oznaczającym oracz lub wojownik. Znaczeniem imienia Bartłomiej to: syn oracza lub syn wojownika.

Rodzina i miłość

Jak na awanturnika przystało, Bartłomiej do wylewnych uczuciowo nie należy, ale wymaga wiele od innych. Jest niezwykle zachłanny w tym względzie – musi być absolutnie jedynym i absolutnie uwielbianym. Również w tej sferze życia najszczęśliwszy jest wówczas, gdy może z kimś rywalizować. Im trudniej dopaść zdobycz, tym lepiej! Pragnie być kochanym bardziej, niż sam potrafi okazać swą miłość. Posiada co prawda wewnętrzną czułość, ale odkrycie jej pozostaje zadaniem dla naprawdę wytrwałych. Życiem rodzinnym Bartłomiej interesuje się raczej mało – najważniejsze są dla niego własne dążenia i cele. Jest ogromnym indywidualistą. W sferze seksualnej dojrzewa natomiast wcześnie i ma spore wymagania wobec drugiej połowy. Ponieważ z trudem przychodzi mu okazywanie uczuć, często jego życie zmysłowe przypomina egzotyczne polowanie. Żonę Bartłomieja powinna cechować ogromna cierpliwość, której brak jemu samemu, oraz wielka stanowczość, aby od czasu do czasu mogła poskromić tę szaloną naturę. Życie z nim nie jest łatwe, ale też nie niemożliwe!

Imieniny Bartłomieja

Bartłomiej imieniny obchodzi 21 lutego, 30 kwietnia, 12, 24 czerwca, 5, 6 lipca, 24 sierpnia, 3, 4 września, 11 listopada.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Bartłomieja jest 24 sierpnia.

Życie towarzyskie

Bartłomiej nie jest duszą towarzystwa ani idealnym kompanem rozmów czy spotkań przy piwie. Nie stroni od konfliktów, a nawet ich szuka. Musi działać, walczyć i żyć aktywnie. Znajomości stanowią dla niego głównie pretekst do rywalizacji. To buntownik, który chętnie pójdzie w bój z całym otaczającym go światem. Bywa egoistyczny, subiektywny i zaborczy. Lubi przy tym dramatyzować. Potrzebuje wiernych słuchaczy, którzy będą go podziwiać i motywować do dalszej walki. Stara się błyszczeć w towarzystwie a duma nie pozwala mu przyznać się do porażek. Jego moralność w dużej mierze zależy od okoliczności i tego, co w danym momencie będzie dla niego korzystne. Pozostaje samodzielny i nie ulega cudzym wpływom.

Praca i kariera zawodowa

Nie straszne mu wichry, nie straszne mu burze – Bartłomiej zawsze zmierza do celu. To niezwykle wytrwały i konsekwentny człowiek. Odznacza się również dobrą pamięcią i dużą ciekawością świata. Posiada spory refleks i gwałtownie reaguje. Jest cholerykiem, który nie ma czasu kierować się intuicją, po prostu działa szybko ocenia sytuację i podejmuje właściwą decyzję. Nie łatwo nakłonić go do zmiany postanowienia, czasami graniczy to z cudem. Bywa wyjątkowo uparty i zamknięty na sugestie. Jest bowiem przesadnie ambitny i niezależny, gdy chodzi o realizację jego zamiarów oraz dążeń. Uwielbia rywalizację na każdym szczeblu i w każdej sferze życia. Idealne będą dla niego zawody wymagające ruchu, zaangażowania, dynamiki działań i częstego przemieszczania się.

Predyspozycje zawodowe

Bartłomiejowi odpowiadają wszystkie zawody wymagające aktywności, ruchu i częstego przemieszczania się. Może zostać politykiem, biznesmenem, dziennikarzem, reporterem, wojskowym lub policjantem.

Patroni Bartłomieja

Św. Bartłomiej Apostoł – z Nowego testamentu wynika, że wcześniej znany był pod imieniem Natanael. Po Zesłaniu Ducha Świętego prowadził działalność misjonarską na wschodzie: w Azji Mniejszej, Indiach i Armenii. Poniósł męczeńską śmierć – żywcem odarty ze skóry, a następnie ukrzyżowany i ścięty. Patron garbarzy, introligatorów, krawców i rzeźników.
Św. Bartłomiej z Farne – pustelnik z wyspy Farne, gdzie prowadził bardzo surowe życie ograniczając się do pracy i modlitwy.

Odmiany i zdrobnienia imienia Bartłomiej

Barcik, Barcio, Barciu, Bart, Barteczek, Barteczunio, Bartek, Barti, Barto, Bartolek, Bartoś, Bartu, Bartulek, Bartunia, Bartunio, Bartusik, Bartuś

Formy obcojęzyczne

Bartholomew (ang.), Bartholomé, Barthelemy (fr.), Bartholomäus, Barthel, Bartel (niem.), Varfolomej (ros.), Bartolomej, Vartolomej (połud.-słow), Bartolomeo, Bartolo, Bortolo (hiszp.).

Nazwiska pochodzące od imienia Bartłomiej

Bartczak, Bartczakowski, Bartczyński, Bartecki, Bartelski, Bartkiewicz, Bartkowiak, Bartkowicz, Bartkowski, Bartlewicz, Bartlewski, Bartliński, Bartłomiejak, Bartłomiejczyk, Bartłomowicz, Bartnicki, Bartnik, Bartłomowicz, Bartoniewicz, Bartonowicz, Bartosiewicz, Bartosik, Bartosiński, Bartoszak, Bartoszczak, Bartoszek, Bartoszewski, Bartoszewicz, Bartoszkiewicz, Bartoszowicz, Bartoszyński, Bartowski, Bartulewicz, Bartulewski, Bartulski, Bartusiewicz, Bartuszewicz, Baruszewski, Bartuszyński, Bartysiak

Znani imiennicy

Bartłomiej Grzelak – piłkarz
Bartłomiej Jaszka – piłkarz ręczny, rozgrywający, reprezentant Polski
Bartłomiej Macieja – szachista
Bartłomiej Szyndler – historyk
Bartłomiej Topa – aktor
Bartolomeo Cristofori – włoski twórca klawesynów, wynalazca fortepianu
Bartolomeu Diaz – portugalski żeglarz, odkrywca Przylądka Dobrej Nadziei

Przysłowia i powiedzonka

Powiedział nam Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła.
Bartłomiej zwiastuje, jaka jesień następuje, i czy w przyszłym latku dożyjesz dostatku.
Na świętego Bartłomieja mroźnej zimy jest nadzieja.
Kto na świętego Bartłomieja siał, będzie chleb miał.
Gospodarz dobry rok poczyna od świętego Bartłomieja.
Od świętego Bartłomieja lepsza w stodole nadzieja.
Święty Bartłomiej dorzuci drewien na płomień.
Drzeć ze skóry, jak świętego Bartłomieja.
Na święty Bartłomi śliweczka się zapłoni.
Co chłop, to Bartek.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.