Znaczenie imienia Andrzej

Andrzej jest cholerykiem o żywym usposobieniu. To niezwykle niezależny i pełen ideałów mężczyzna. Niczym dumny awanturnik, posiadający bardzo bogatą osobowość, urodził się, aby zdobywać sławę, majątek i kobiety. Jest mimo to skłonny zarówno do działania, jak i refleksji. Bez większego wysiłku potrafi również wyobrazić sobie całość realizowanego projektu w oparciu o jego najmniejszy szczegół. Ma wyostrzone poczucie sprawiedliwości, dzięki czemu sam potrafi przyznać się do popełnionego błędu. Andrzej jest osobą obiektywną i nie wartościuje swych znajomych, potrafi natomiast idealnie ocenić ludzi. Jest duszą towarzystwa, niezależnie gdzie się znajdzie – przy nim nikt nie zazna nudy.

Pochodzenie imienia Andrzej

Imię Andrzej pochodzi z języka greckiego od słowa andros (mąż, mężczyzna) lub anderios (męski). Oznacza: mężny, odważny.

Rodzina i miłość

Zdobywca serc niewieścich to za mało powiedziane. On jest prawdziwym lodołamaczem! Można odnieść wrażenie, iż każda mu ulegnie, ale nie wiadomo, jak on to robi. Posiada jakiś wewnętrzny czar, któremu ciężko się oprzeć. Andrzej wcześnie dojrzewa, przez co jest zrównoważonym mężczyzną o konkretnych celach. Potrafi rozdzielić sferę materialną od duchowej – na pewno nie zaniedba też własnej rodziny. Jest odważny i szczery oraz bardzo uczuciowy. Andrzej optymistycznie postrzega świat i z nadzieją patrzy w przyszłość. Być może to właśnie sprawia, iż kobiety lgną do niego, a Andrzejowi się to podoba. Od młodych lat jest wrażliwy na wdzięki niewieście. Potrafi znaleźć sobie dobrą żonę, głównie dlatego, że ma w czym wybierać. Jego ognisko domowe będzie wzorem dla wielu. Pragnie również mieć dzieci i wzorowo je wychowuje.

Imieniny Andrzeja

Andrzej imieniny obchodzi 6, 19 stycznia, 4 lutego, 12, 27 kwietnia, 13, 16, 25 maja, 12, 16, 21 czerwca, 12, 13, 16, 17, 21, 31 lipca, 17, 30 września, 1, 10, 30 listopada, 10 grudnia.

Najbardziej popularną datą obchodzenia imienin Andrzeja jest 30 listopada.

Życie towarzyskie

Andrzej nie lubi samotności – to dusza towarzystwa, gdziekolwiek się znajdzie. Wobec znajomych jest obiektywny i nie wartościuje ich ze względu na płeć. Lubi otaczać się ludźmi, chociaż jego główną motywacją, jest chęć przewodzenia grupie. To typowy mężczyzna – dumny, o silnym charakterze, pewny siebie i niezależny. Do tego ma bogate życie wewnętrzne, płodny umysł i ciekawą powierzchowność. W jego towarzystwie nie można się nudzić, nawet jeśli to on definiuje zasady gry. Potrafi w końcu idealnie ocenić ludzi i dobrać sobie odpowiednią paczkę przyjaciół. Czasem można obawiać się jego nadpobudliwości i narwanej natury, ale należy pamiętać, iż w rzeczywistości jest człowiekiem o dobrym sercu, który chętnie udzieli pomocy i wesprze radą.

Praca i kariera zawodowa

Dynamiczny, niezależny i pełen ideałów – Andrzej to urodzony zdobywca sławy i majątku. Jest typem choleryka, który doskonale wykonuje swoją pracę, ale tylko pod warunkiem, że robi to, co lubi. Przejawia zamiłowanie do nauk technicznych, ścisłych oraz przemysłu, inżynierii i rolnictwa. Jest pewny siebie i skłonny zarówno do działania, jak i refleksji. Posiada umysł analityczny oraz syntetyczny – bez większego wysiłku potrafi wyobrazić sobie całość realizowanego projektu w oparciu o jego najmniejszy szczegół. Ma dużo szczęścia w życiu i łatwo przezwycięża porażki na swej drodze. Można powierzyć mu funkcje kierownicze oraz zorganizowanie większych przedsięwzięć. Odnajdzie się w wielu zawodach, ponieważ jest człowiekiem wszechstronnym. W wolnym czasie oddaje się działalności publicznej.

Predyspozycje zawodowe

Andrzej bardzo dobrze czuje się w każdej pracy, która daje mu choć trochę władzy. Będzie dobrym policjantem, wojskowym, strażakiem, menedżerem, pedagogiem lub reżyserem.

Patroni Andrzeja

Święty Andrzej Apostoł – Jeden z pierwszych uczniów Jezusa Chrystusa. Patron Austrii, Grecji, Hiszpanii, Holandii, Niemiec, Rosji i Szkocji, a także podróżnych, rybaków, rycerzy, rzeźników, małżeństw oraz chorych na różyczkę i czerwonkę.
Święty Andrzej – Metropolita Krety, bronił czci ikon. Zapoczątkował nowy rodzaj pieśni kościelnej, zw. kanonem.
Święty Andrzej Świerad – Prowadził ascetyczny sposób życia. Spał w pozycji siedzącej na pniu, otoczonym ostrymi prętami. Na pół legendarny krzewiciel chrześcijaństwa na ziemi sądeckiej.

Odmiany i zdrobnienia imienia Andrzej

Andruszko, Andrzejek, Jędrek, Jędruś, Jędrzejek, Ondrzejek, Ondraszek, Ondrysz

Formy obcojęzyczne

Andrew (ang.), Andrej, André (fr.), Andrés (hiszp.), Andreas, Andres, Anders (niem.), Andriej (ros.), Andra, Andrej, Andrija (połud.-słow), Andrij (ukr.), Andrea, Andreo, Drea (wł.), Andreias (gr.), András, Endre (węg.)

Nazwiska pochodzące od imienia Andrzej

Andreaszak, Andrejasz, Andrejaszewicz, Andrejczak, Andrejewicz, Andrejowicz, Andrejowski, Andrejuk, Andreszewski, Andriaszkiewicz, Androchowicz, Androsiuk, Androski, Androszewicz, Andruszewicz, Andruszewski, Andruszkiewicz, Andruszko, Andruszkowicz, Andrychiewicz, Andrychowicz, Andrycz, Andryjanowski, Andryjasz, Andryjszyn, Andrykiewicz, Andrysiak, Andrysiewicz, Andryszewicz, Andryszewski, Andryszowicz, Andrzejaczek, Andrzejak, Andrzejaszek, Andrzejaszewicz, Andrzejczak, Andrzejczyk, Andrzejec, Andrzejew, Andrzejewicz, Andrzejkiewicz, Andrzejko, Andrzejkowicz, Andrzejow, Andrzejowicz, Andrzejowski, Andrzejszczak, Andrzychowski, Andrzyszowicz

Znani imiennicy

Andrzej Frycz Modrzewski (1503-72) – pisarz polityczny
Andrzej Grubba – tenisista stołowy
Andrzej Rosiewicz – piosenkarz
Andrzej Seweryn – aktor
Andrzej Wajda – reżyser filmowy i teatralny

Przysłowia i powiedzonka

Gdy święty Andrzej ze śniegiem przybieży, sto dni śnieg na polu leży.
Na świętego Andrzeja dziewkom z wróżby nadzieja.
Kiedy na Andrzeja poleje, poprószy, cały rok nie w porę rolę moczy, suszy.

Serwis korzysta z ciasteczek jak to opisano w polityce prywatności.